Porady

W czym tu wyprać ?

Jak prać, żeby wyprać skutecznie, a na dodatek w trosce o środowisko i bez niszczenia ubrań? Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z tradycyjnych proszków do prania, jednak jak się okazuje nie jest to ani jedyne rozwiązanie, ani to, najbardziej optymalne. Na rynku dostępne są specjalne żele do prania, a także tzw. hybrydy, które najprawdopodobniej są przyszłością prania. Przypatrzmy się więc wszystkim rodzajom środków do prania i porównajmy wady oraz zalety każdego z nich.  

Skuteczność: proszki do prania

Proszki do prania to najchętniej wykorzystywane środki do czyszczenia naszych ubrań. Przez wiele lat nie było dla nich alternatywy. Większość osób nie wyobraża sobie prania w inny sposób. W czym tkwi ich magia? W pierwszej kolejności, w przyzwyczajeniu – są one z nami od ponad 100 lat. Nie sposób też zwrócić uwagi na ich skuteczność. Radzą sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami, jednocześnie chroniąc kolorowe ubrania przed wyblaknięciem, a białe przed poszarzeniem. Doskonale zmiękczają też wodę jeszcze bardziej zwiększając skuteczność prania i ograniczają m.in. mechacenie się ubrań. Rezultatów prania po użyciu proszków możemy być niemal pewni. Obecne proszki do prania to dopracowana receptura oparta o najnowsze technologie.

Gdzie więc leży szkopuł i dlaczego producenci szukają nowych form i rozwiązań? Największym problemem proszków jest ich sypka postać. Wynikają z niej problemy z odpowiednim dozowaniem i wpływem środka na środowisko. Zasada jest prosta – im więcej dozujemy proszku, tym więcej chemii trafia do ścieków i ekosystemu. Niestety trudno jest, nawet miarką, dokładnie wymierzyć odpowiednią ilość proszku. Musimy mieć na uwadze, ile kilogramów ubrań pierzemy w jednym cyklu, w jakim stopniu są one zabrudzone, jaką twardość ma nasza woda oraz w jakiej temperaturze będziemy prać. Kto z nas mimo informacji na opakowaniu potrafi i chce wyliczyć odpowiednią proporcję? Często na każde pranie – niezależnie od wagi i innych czynników – wsypujemy tyle samo proszku. Innym razem dozujemy preparat zgodnie z zasadą „im więcej, tym lepiej”. Skutki tego zwykle bywają takie, że do ekosystemu trafiają niepotrzebne zanieczyszczenia, na ubraniach pozostaje biały nalot, a nasz domowy budżet, wydatki na zakup środków piorących odczuwa bardziej niż powinien. Trzeba też pamiętać, że nadużywanie środków do prania odbija się negatywnie na funkcjonalności naszej pralki.

Proszki do prania nie są obojętne dla zdrowia użytkownika. Pamiętajmy, że maja one postać drobnego pyłu z wypełniaczami, który unosi się przy dozowaniu czy przechowywaniu. Znacie pewnie ten charakterystyczny zapach proszku do prania, gdy wchodzicie do łazienki? Wynika on z tego, że pyłki proszku unoszą się non stop w pomieszczeniu, w którym jest przechowywany. W konsekwencji elementy chemii dostają się do naszego układu oddechowego, a nierzadko podrażniają np. śluzówki oka.

Łatwość dozowania: żele do prania

Odpowiedzią na słabe strony proszków do prania miały być specjalne żele. Pojawiły się one na rynku przed kilkoma laty, w momencie, kiedy zaczęła rosnąć świadomość konsumentów odnośnie ochrony środowiska i zdrowia. Są one dostępne w butelkach lub – coraz częściej – mają postać specjalnego płynu w kapsułce. Kapsułka sprawia, że nie trzeba w ogóle martwić się o dozowanie ilości środka piorącego. Wrzucamy  i po problemie. Dodatkowo, dzięki zamkniętej formie kapsułki, użytkownik nie jest narażony na jakikolwiek kontakt ze związkami chemicznymi. Żele do prania są więc dużo wygodniejsze w stosowaniu, łatwiej jest je precyzyjnie dozować, a także są zdrowsze dla użytkownika.

Natomiast najsłabszą stroną tego typu środków są ich niższe właściwości piorące. Żele na pewno nie są tak bardzo skuteczne jak proszki do prania. Ustępują im w szczególności przy ciężkich zabrudzeniach. Żele nie wpływają też na zmiękczanie wody w bębnie pralki oraz słabiej niż proszek chronią ubrania przed utratą koloru, a także przed szarzeniem. Wątpliwa jest również ich na pozór niższa ingerencja w środowisko naturalne. Owszem, dzięki zamkniętej formie i łatwiejszemu dozowaniu trudniej jest ich nadużywać, jednak żele zawierają w sobie duże stężenie detergentów. Powodują one podwyższenie tzw. czynnika  ChZT (chemiczne zapotrzebowanie tlenu) w ściekach. Innymi słowy na utlenienie w wodzie niektórych składników żeli potrzebna jest większa ilość tlenu niż w wypadku proszków. A większa ilość tlenu potrzebna na rozłożenie środków chemicznych odpowiada mniejszej ilości tlenu pozostawionej na potrzeby środowiska naturalnego. To zaś skutkuje np. śnięciem ryb i odbija się negatywnie na rozwoju całego wodnego ekosystemu. Warto o tym pamiętać stojąc przy sklepowej półce.

Wszystko w jednym: hybrydy

Swoistym złotym środkiem między proszkami do prania, a żelami jest zupełnie nowa grupa preparatów – tzw. hybrydy. To zupełna nowość i innowacja na miarę XXI wieku.  Hybrydy mają postać dwukomorowej i wodorozpuszczalnej kapsułki, w której znajduje się proszek, a także żel. Nowy preparat łączy w sobie najlepsze cechy proszków do prania i żeli, dzięki czemu jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem. Ma doskonałe właściwości piorące nawet w niskiej temperaturze. Zmiękcza wodę, usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia, a dodatkowo chroni ubrania przed uszkodzeniem i utratą koloru. Pod kątem skuteczności i ochrony prania przewyższa nawet proszki do prania, gdyż faza proszkowa jest wspierana dodatkowo przez żel. Dzięki tej podwójnej sile żaden dostępny na rynku środek nie może się równać z hybrydami. Dodatkowo hybrydy, podobnie jak żele, jest bardzo łatwo dozować. Wrzucamy do bębna jedną lub dwie kapsułki (w zależności od poziomu zabrudzeń) i o więcej nie musimy się martwić. Środek nie dość, że skutecznie wypierze, to jeszcze zmiękczy ubrania, a także zabezpieczy elementy pralki przed osadzaniem się kamienia.

Hybrydy, jak każdy nowoczesny środek, zostały stworzone z myślą o poszanowaniu środowiska. Spośród proszków, żeli i hybryd to te ostatnie są najbardziej przyjazne Matce Ziemi. Zamknięta forma sprawia, że przedozowanie środka jest bardzo trudne. Do środowiska nie dostaje się nadmiar szkodliwych substancji. Dodatkowo naukowcom opracowującym formułę udało się sprostać innemu ważnemu wyzwaniu. Hybrydy nie posiadają tak wysokiego stężenia detergentów jak żele, dzięki czemu nie podwyższają w znaczący sposób czynnika ChZT. Jeżeli dołączymy do tego fakt, że produkt nie pyli się i nie dostaje się do organizmu użytkownika, to mamy produkt na miarę XXI wieku. Jest najbardziej skuteczny spośród preparatów do prania a równocześnie jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi.

 

  Proszek Żel (szaszetka wodnorozpuszczalna)  Hybryda
Bezpieczeństwo dla zdrowia użytkownika Niskie Wysokie Wysokie
Wygoda stosowania Niskie Wysokie Wysokie
Wybielanie chemiczne Tak Nie Tak
Wybielanie optyczne Tak Tak Tak
Zmiękczanie tkanin, efekt antyelektrostatyczne Tak Nie Tak
Zmiękczanie wody Wysokie Niskie Wysokie
Skuteczność prania Wysoka Niskie Wysoka
Brak wypełniaczy Nie Tak Tak
Ochrona koloru Wysoka Średnia Wysoka
Wysoka precyzja dozowania Niska Wysoka Wysoka
Wpływ na środowisko Wysoki/średni Średni Niski
./img/
Kupuj nasze produkty
w sklepie on-line
./img/
Lakma
To nasza pasja
./img/
Poznaj też produkty
SIDOLUX