Porady

Pierz z umiarem

Czyste, świeże i pachnące – takie właśnie powinny być nasze ubrania zaraz po wypraniu. Niestety, bardzo często zdarza się, że chcąc zapewnić idealną czystość naszej garderobie, stosujemy zbyt dużą ilość detergentów do prania. Tymczasem, zamiast osiągnąć lepsze rezultaty, przyczyniamy się tylko do zatruwania środowiska, szybszego niszczenia ubrań, a także większej awaryjności pralek. Może zatem warto ograniczyć zużywanie proszków do prania?

Im więcej tym lepiej? Niekoniecznie

Stare przysłowie mówiące, że im więcej tym lepiej, zdecydowanie nie sprawdza się w przypadku dawkowania proszków do prania. Pamiętajmy, że tradycyjny proszek to nic innego jak substancje powierzchniowoczynne, które nie są neutralne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Dlatego stosując preparaty do prania należy zachować umiar i zawsze stosować się do zaleceń producenta. Czy jednak potrafimy dostosować ilość detergentów do ilości i rodzaju odzieży? Naukowcy wskazują, że nie. Agresywna reklama często stwarza mylne poczucie, że im więcej wsypiemy proszku do pralki, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Nic bardziej mylnego.

Miarka się przebrała

Środowisko naturalne ma ograniczoną zdolność do absorbowania substancji chemicznych, a przecież po każdym praniu do kanalizacji razem z wodą przedostają się składniki proszków. Już w ubiegłym wieku zaobserwowano szkodliwe oddziaływanie chemikaliów zawartych w proszku na wody powierzchniowe. Objawia się ono pienieniem i eutrofizacją, czyli procesem gromadzenia się w środowisku materii organicznej spływającej w ściekach, w tempie przekraczającym możliwości jej zasymilowania. Dlatego, jeśli chcemy zadbać o przyrodę, nie powinniśmy nadużywać preparatów do prania. Ochrona środowiska to nie jest to jedyny powód do rozsądnego aplikowania proszku. Zbyt duża ilość detergentu może powodować uszkadzanie tkanin poprzez degradację włókien. Dodatkowo odzież staje się bardziej sztywna i szybciej się niszczy. W konsekwencji zamiast oczekiwanego rezultatu, czyli perfekcyjnego stroju, nasze ubrania będą prezentować się gorzej.

Pierz z głową, czyli zdrowo

Wykorzystywanie zbyt dużej ilości proszku, może również wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Alergolodzy coraz częściej zwracają uwagę, że jedną z przyczyn uczuleń może być bezpośredni kontakt z substancjami zawartymi w proszkach. Jeśli więc mieszkamy z alergikiem, przede wszystkim warto rozsądniej dozować preparaty piorące. Ponadto, dobrze jest zaprogramować dodatkowe płukanie, które pomoże pozbyć się nadmiaru środka.  Pamiętajmy również o właściwym przechowywaniu proszków: otwarte opakowania oraz wsypywanie do zasobników pralek może skutkować pyleniem detergentu i podrażnieniami skóry i śluzówki.

We wszystkim musi być umiar

Ta słynna sentencja Pitagorasa doskonale sprawdza się w przypadku dozowania proszków do prania. Z badań przeprowadzonych przez New York Times wynika, że większość ludzi zaprzecza stosowaniu zbyt dużej ilości chemii. Jeśli sądzicie, że Was również to nie dotyczy, to zastanówcie się czy zmieniliście sposób dawkowania proszku po wymianie pralki na nowszy model. Trzeba pamiętać, że nowoczesne automaty posiadają system ważenia prania, dzięki czemu dostosowują zużycie wody i energii do wielkości załadunku. Mniej wody powinno oznaczać zatem mniej proszku. Tymczasem wiele z nas nadal stosuje te same dawki, które były aplikowane w urządzeniach starszej generacji. Jeśli choć raz zdarzyło Wam się zobaczyć biały nalot na czarnych ubraniach, to znak, że proszku było zdecydowanie za dużo.

Pranie XXI wieku u progu

Producenci proszków do prania zawsze podają na opakowaniach sposób dozowania preparatu. Ilość zastosowanego detergentu powinna być uzależniona od intensywności zabrudzeń, temperatury prania oraz od twardości wody. Należy tego pilnować każdorazowo i do konkretnego prania dostosowywać odpowiednią ilość środka. Jednakże tradycyjne proszki, które trzeba rozsądnie dozować, już wkrótce mogą przejść do lamusa. Osoby ceniące sobie wygodne rozwiązania na miarę XXI wieku zapewne wkrótce odejdą od proszkowych superkoncentratów na rzecz superkoncentratów w formie hybryd do prania. Hybrydy mają formę specjalnych rozpuszczalnych kapsułek i posiadają w swoim składzie wyłącznie substancje aktywne, w ilości niezbędnej do skutecznego przywracania czystości naszych ubraniom. Wystarczy do pralki włożyć kapsułkę i nie przejmować się koniecznością dozowania proszku, odplamiacza, wybielacza, środka zapobiegającego osadzaniu się kamienia na elementach pralki czy zmiękczacza. Obecnie na polskim rynku tego rodzaju produkty są jeszcze niedostępne, ale wydaje się, że jest to tylko kwestią czasu kiedy trafią one i na nasz rynek. Póki co zalecamy więc stosowanie tradycyjnych proszków z głową. Przynajmniej do chwili kiedy nie pojawią się u nas nowe i bardziej wydajne rozwiązania.

./img/
Kupuj nasze produkty
w sklepie on-line
./img/
Lakma
To nasza pasja
./img/
Poznaj też produkty
SIDOLUX