Porady

Jak chronić ubrania podczas prania

Wędrujemy po galeriach handlowych, przemierzamy kolejne sklepy w poszukiwaniu tej jednej wymarzonej sukienki. Po długich poszukiwaniach udaje nam się zdobyć upragniony fason i kolor nowej kreacji. Niestety czasem zadowolenie z sukienki trwa tylko do pierwszych kliku prań. Potem z rozczarowaniem odkrywamy, że żywy kolor tkaniny nieco wyblakł, a materiał rozciągnął się. Jak zaradzić podobnym sytuacjom w przyszłości? Najlepiej zastosować praktyczne porady dotyczące ochrony odzieży podczas prania.

Wygląd naszych ubrań w bardzo dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób je pierzemy. Niewłaściwie dobranie temperatury, rodzaju preparatu czy programu w pralce, może skutkować zniszczeniem ulubionej odzieży. Jeśli kiedykolwiek po przeprowadzeniu prania, zaobserwowaliście, że niektóre rzeczy skurczyły się, inne rozciągnęły, zafarbowały lub zmechaciły się, to znak, że najprawdopodobniej parametry prania były źle dopasowane. Co zatem zrobić, aby uniknąć niemiłych niespodzianek? Jak prać, aby nasze ubrania zachowały piękny wygląd?

Po pierwsze: segregacja

Podstawą skutecznego prania jest właściwe posortowanie odzieży. Tradycyjnie, brudną odzież dzielimy na kolorową i białą. W tym miejscu warto zastanowić się, czy nie lepiej jest wykonać kilka oddzielnych prań zamiast wrzucać razem do bębna pralki – na przykład – czerwone i niebieskie bluzki, które przecież mogą zafarbować. Jak więc segregować odzież? Najlepiej wziąć pod uwagę rodzaj materiału, zalecenia producenta ubrań dotyczące maksymalnej temperatury prania (zazwyczaj podane na wewnętrznej metce), intensywność zabrudzeń oraz kolor tkaniny. Przykładowo nasze pranie możemy podzielić na odzież jasną i delikatną, czarną i delikatną, ciemną i intensywnie zabrudzoną. Kolejną grupę mogą stanowić rzeczy o intensywnych kolorach. Pamiętajmy jednak o oddzieleniu od siebie najbardziej kontrastujących kolorów. W myśl tej zasady razem możemy prać ubrania czerwone, fioletowe i pomarańczowe lub granatowe i fioletowe lub zielone i turkusowe. Oczywiście, pod warunkiem, że zbyt intensywnie nie farbują.

Dawkuj z głową 

Niestety, jak się okazuje, często miewamy problemy z dozowaniem proszków do prania. Tymczasem eksperci ostrzegają, że nadużywanie substancji piorących może przyczyniać się do uszkadzania tkanin poprzez degradację ich włókien, co w konsekwencji prowadzi do konieczności szybszego rozstania się z ulubionymi rzeczami. Warto zatem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta proszku i każdorazowo ich przestrzegać.

Dobierz temperaturę

Zawsze sprawdzajmy na metkach, jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura prania dla danej tkaniny. Jeśli zdecydujemy się prać ubrania w wyższej temperaturze, możemy być pewni, że szybciej będę się one niszczyć. Jednak nie zawsze będziemy prać w najwyższej możliwej temperaturze. Nie zapominajmy, że jeśli chcemy tylko odświeżyć odzież, która nie jest brudna, nie powinniśmy przekraczać temperatury 30-40 st. C. Wyjątkiem od tej reguły są rzeczy białe, uszyte z bawełny. Te możemy prać nawet w temperaturze 90 st. C.

W trosce o ubrania

O czym jeszcze należy pamiętać podczas prania? Przede wszystkim do pralki nie należy wkładać zbyt wielu rzeczy, ponieważ mogą wtedy nie doprać się lub bardzo pognieść. Jest to szczególnie ważne w przypadku nastawiania programu przeznaczonego do prania czarnych ubrać, podczas którego obroty pralki są znacznie niższe. Nowoczesne automaty posiadają także specjalistyczne programy do delikatnych tkanin. Możemy na przykład wybrać pranie ręczne, które często jest lepszym rozwiązaniem dla naszych ubrań niż pranie w misce i ręczne wyżymanie odzieży. Dodatkowo powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne woreczki do prania – będziemy wykorzystywać je w przypadku bielizny lub rajstop. Takie rozwiązanie gwarantuje, że haftka czy zamek nie uszkodzi delikatnych rajstop. Pamiętajmy również o praniu jeansów i czarnych bluzeczek na lewą stronę, dzięki czemu dłużej zachowają intensywny kolor.

./img/
Kupuj nasze produkty
w sklepie on-line
./img/
Lakma
To nasza pasja
./img/
Poznaj też produkty
SIDOLUX