Porady

Jak usunąć plamy z obrusu?

Elegancko zastawiony stół z pięknym odświętnym obrusem, świece, pyszne jedzenie, miła atmosfera, udane przyjęcie, a na koniec … trudne do usunięcia plamy. To scenariusz znany chyba każdej pani domu. Jak poradzić sobie z usuwaniem plam z obrusu?


Plamy na kolorowym obrusie to z reguły niewielki problem, choć oczywiście zależy to od materiału oraz od tego, z jakiego rodzaju plamami mamy do czynienia. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy na jasnych tkaninach. Bez względu na kolor obrusu, najlepiej zacząć wywabiać plamy jak najszybciej. Zazwyczaj jednak nie jest to możliwe. Nie ściągniemy przecież obrusu ze stołu w trakcie przyjęcia. Kiedy już uda nam się zdjąć obrus możemy przystąpić do działania. Skutecznym i chyba najprostszym sposobem na usuwanie plam z obrusu są odplamiacze, w płynie lub w proszku. Obrus należy przed praniem namoczyć w wodzie z dodatkiem odplamiacza, a dla większej skuteczności zaprać w rękach najbardziej zabrudzone miejsca. Przy szczególnie uciążliwych plamach odplamiacz należy wylać lub wysypać bezpośrednio na zabrudzone miejsce i polać odrobiną wody. Następnie należy poczekać aż środek się spieni i za pomocą szczoteczki wetrzeć go w plamę, po czym prać tkaninę jak zwykle. Skuteczne w usuwaniu plam z obrusów są również środki będące połączeniem proszku, żelu oraz odplamiacza. Doskonale sprawdzą się tu perły piorące Perlux do białych tkanin i do kolorów, które dodatkowo dbają o zachowanie kolorów i zapobiegają szarzeniu białych materiałów.

Gdy nie chcemy korzystać z chemicznych środków odplamiających, lub nie mamy odpowiedniego środka pod ręką, możemy także spróbować usunąć plamy z obrusu sprawdzonymi, domowymi sposobami. Gdy na obrus wyleje się czerwone wino lub barszcz czerwony, najlepiej zebrać jak najszybciej nadmiar płynu i posypać plamę sporą ilością soli, a następnie energicznie wcierać sól w materiał. Kiedy sól wchłonie płyn, należy wypłukać i namoczyć obrus, po czym prać jak zwykle. Tłuste plamy na obrusie przed włożeniem go do pralki, dobrze jest zaprać używając płynu do naczyń, lub posypać je mąką ziemniaczaną, a następnie wetrzeć ją w plamę. Inny sposób na tłuste plamy to przetarcie zabrudzonego miejsce alkoholem lub specjalną benzyną. Plam z wosku możemy się pozbyć przykładając do obrusu kartkę papieru i prasując zabrudzone miejsce do momentu, aż wosk wsiąknie w papier. Trudne plamy z kawy lub herbaty, kiedy są świeże, możemy skutecznie usunąć samą wodą i ewentualnie zaprać mydłem przed włożeniem obrusu do pralki. Natomiast ze starymi plamami świetnie poradzi sobie woda utleniona (w przypadku herbaty) lub woda z dodatkiem amoniaku (w przypadku kawy). Plamy z owoców, w szczególności jagód czy malin, można skutecznie usunąć za pomocą wody z octem lub pasty przygotowanej z łyżki sody i octu lub soku z cytryny.

Jeśli chcemy, by nasz obrus służył nam przez wiele lat i zawsze był olśniewająco czysty, starajmy się usuwać wszelkie zabrudzenia jak najszybciej i stosować takie sposoby usuwania plam, które nie uszkodzą materiału. 

./img/
Kupuj nasze produkty
w sklepie on-line
./img/
Lakma
To nasza pasja
./img/
Poznaj też produkty
SIDOLUX