Porady

Jak prać wełnę w pralce?

Wełna (WO) jest włóknem pochodzenia zwierzęcego; dostarczają jej głównie owce. Ale uzyskuje się ją również od wielu innych zwierząt. Istnieją różnorodne rodzaje wełny, różniące się między sobą długością, grubością, połyskiem i stopniem skręcenia ich włókien.

Włosie wełny posiada łuszczącą się warstwę, która zapewnia mu wymienione poniżej właściwości. Warstwa ta może jednak być również przyczyną tego, że przy nieprawidłowej pielęgnacji ubrania z wełny mogą się filcować. W wyniku oddziaływania wilgoci i ciepła pojedyncze włókna składają się na siebie i nie mają możliwości powrotu do pierwotnego stanu. Końcówki łusek pełnią zatem funkcję haczyków. Proces filcowania się wełny jest wykorzystywany w celu produkcji lodenu. W wyniku naruszenia struktury włókien na tkaninie wełnianej mogą powstawać tak zwane zmechacenia, nazywane również pillingiem. Tego rodzaju zmechacenia można jednak bezproblemowo usunąć przy pomocy maszynki do pielęgnacji ubrań z wełny.

Jak prać wełnę w pralce i jak obchodzić się z tym materiałem?

  • Najlepiej dla tego materiału jest prać wełnę ręcznie w płynie przeznaczonym do delikatnych tkanin, nie pocierać, nie wykręcać. Uwaga! Pranie wełny w pralce (nawet w programie przystosowanym do wełny) może okazać się za silne i doprowadzić do zbiegnięcia się lub zmechacenia tkanin.
  • Wełnę można prać w pralce wtedy, kiedy na metce zawarta jest odpowiednia informacja.
  • Wełnę można prać w pralce z użyciem odpowiedniego produktu, który jest delikatny dla jej włókien- jak Perlux delicate kapsułki piorące w tem. 30 stopni na bardzo krótkim programie. Po wypraniu, można tkaniny z wełny lekko odwirować.
  • Mokrą tkaninę należy zawinąć w ręcznik i dobrze odcisnąć wodę. Następnie nadać jej prawidłowy kształt i suszyć na leżąco
  • Wskazówka: Plamy od długopisu, szminki i mleka delikatnie usunąć kawałkiem materiału namoczonym w spirytusie
  • Filcowanie wełny następuje w wyniku niewłaściwej pielęgnacji
  • Proszę dostosować się do wskazówek podanych na metce produktu.
./img/
Kupuj nasze produkty
w sklepie on-line
./img/
Lakma
To nasza pasja
./img/
Poznaj też produkty
SIDOLUX