Porady

Jak dbać o ubrania?

Gdy kupimy nową część garderoby, warto zadbać o nią w odpowiedni sposób tak, by móc jak najdłużej cieszyć się jej użytkowaniem. Istnieje kilka bardzo prostych zasad dotyczących pielęgnacji ubrań, dzięki którym mogą one wyglądać jak nowe przez długi czas.


Zasady dotyczące prania

Aby ubrania wyglądały idealnie przez wiele miesięcy, musimy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta, podanych na metce. Należy prać ubrania w temperaturze dostosowanej do rodzaju materiału. W zbyt niskiej ubrania mogą się nie doprać, natomiast w zbyt wysokiej mogą ulec różnym deformacjom, np. skurczeniu lub zafarbowaniu. Aby uniknąć zafarbowania korzystajmy ze specjalnych ściereczek do prania wyłapujących kolory (color catcher), starajmy się jednak w miarę możliwości nie mieszać kolorów. Używajmy środków piorących dobrej jakości i dostosowanych do pranych ubrań, oddzielnie do prania białych, czarnych i kolorowych tkanin. Skuteczne i sprawdzone środki piorące, dozowane w odpowiedniej ilości, zagwarantują nienaganny wygląd naszych ubrań. Warto stosować np. perły piorące Perlux, dzięki którym możemy mieć pewność, że ilość użytego środka piorącego jest optymalna. Pamiętajmy także, aby używać płynów zmiękczających do płukania oraz by zapinać guziki i suwaki, dzięki czemu prane ubrania nie stracą swojego kształtu. Delikatne rzeczy, takie jak rajstopy lub bielizna, umieszczajmy w specjalnych woreczkach. Dzięki temu nie zmechacą się i nie zniszczą. Pamiętajmy, że każde pranie w pewnym stopniu niszczy ubranie, dlatego nie powinno się prać ubrań bez wyraźnej potrzeby.

Zasady dotyczące suszenia i prasowania

Kolejnym ważnym etapem odpowiedniej pielęgnacji ubrań jest suszenie, a następnie prasowanie. Choć dla niektórych wydać się to może śmieszne, odpowiednie suszenie również jest bardzo ważne. Eleganckie ubrania, marynarki, koszule, kurtki i płaszcze suszmy na wieszakach. Dzięki temu nie zdeformują się. Swetry należy suszyć w pozycji leżącej, inaczej mogę się rozciągnąć. W miarę możliwości dbajmy o to, by ubrania odpowiednio strząsnąć a następnie równo rozwiesić. Dzięki temu łatwiej będzie je uprasować. Prasując zawsze stosujmy się do zaleceń producenta. Korzystajmy z funkcji parowania, prasujmy ciemne ubrania oraz odzież z nadrukami na lewej stronie oraz zabezpieczajmy delikatne tkaniny dodatkowo wilgotną ściereczką.

Kilka zasad dotyczących przechowywania i czyszczenia ubrań

Przechowywanie to kolejny ważny element dbania o ubrania. Zabezpieczajmy długo nieużywane ubrania i przechowujmy je w odpowiednich pokrowcach oraz workach próżniowych. Nie układajmy obok siebie ubrań czystych i brudnych, gdyż sprzyja to lęgnięciu się moli odzieżowych. Nie kładźmy i nie wieszajmy zbyt wielu ubrań obok siebie. Dzięki temu nie będą pomięte, a my nie będziemy musiały prasować ich kolejny raz. Używajmy golarek do ubrań oraz rolek czyszczących. Dzięki tym kilku prostym zasadom nasze ulubione ubrania będą zawsze wyglądały jak nowe i posłużą nawet przez lata.

./img/
Kupuj nasze produkty
w sklepie on-line
./img/
Lakma
To nasza pasja
./img/
Poznaj też produkty
SIDOLUX